Mica Unire, aniversată la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Călărași

Evenimentul naţional revelat de Dumnezeu din 24 ianuarie 1859 a fost primul pas spre România Mare. Este ziua în care românii își aduc aminte de momentul înfăptuirii Unirii Principatelor Române, în anul 1859, la foarte scurt timp după numirea lui Alexandru Ioan Cuza ca domn al Moldovei și Țării Românești.

Ca de fiecare dată pe 24 ianuarie, această zi a fost aniversată la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Protopopiatul Călărași, printr-o slujbă Te-Deum, oficiată în biserica parohială. 

Preacucernicul părinte paroh, a vorbit celor prezenţi de vrednicii de pomenire: domnitorul Alexandru Ioan Cuza, Mitropoliții Nifon al Țării Românești și Sofronie Miclescu al Moldovei, precum și ceilalți făuritori ai Unirii Principatelor Române din anul1859.

Toţi cei prezenţi la slujbaTe-Deum au adus mulțumire lui Dumnezeu pentru realizarea acestui act măreț din istoria noastră națională la care Biserica Ortodoxă Română a contribuit în mod semnificativ, în încheiere copiii Grupului catehetic au interpretat ,,Hora Unirii”.

A consemnat părintele paroh Nemţanu Ionuţ.


0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...