Activități sociale din perioada Postului Crăciunului la Parohia Sfânta Mare Muceniță Anastasia din Protopopiatul Călărași

În prima duminică din Postul Naşterii Domnului 2018, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române a transmis o scrisoare pastorală tuturor credincioşilor din cuprinsul Patriarhiei Române. 

Urmând îndemnului pastoralei ca în totă perioada postului să se organizeze colecte de bani, alimente, haine şi medicamente pentru a fi distribuite tuturor celor aflaţi în suferinţă şi în lipsuri, familii defavorizate cu mulţi copii, persoane singure fără copii sau rude, astfel încât „prisosinţa voastră să împlinească lipsa acelora” (2 Corinteni 8, 14), Parohia Sfânta Mare Muceniță Anastasia din Protopopiatul Călărași cu sprijinul Comitetului Parohial a ajutat un număr de 40 de familii cu haine, alimente, medicamente, încălțăminte și jucării, astfel încât în fiecare casă să se aprindă candela nădejdii de mai bine, întăriți fiind de cuvintele pastoralei: ,,În mâna întinsă a aproapelui trebuie să vedem mereu mâna veşnic întinsă a lui Hristos către noi. Mâna săracului care cere se întâlneşte cu mâna lui Hristos din noi care oferă”.

A consemnat preot Nemțanu Ionuț de la Parohia Sfânta Mare Muceniță Anastasia.0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...