Popas duhovnicesc la Mănăstirea Sfinții Voievozi din Slobozia

Sâmbătă, 10 noiembrie 2018, preoții parohiei Sfânta Mare Muceniță Anastasia din Protopopiatul Călărași, împreună cu un grup de credincioși ai parohiei, au poposit la Mănăstirea Sfinții Voievozi din Municipiul Slobozia, pentru a se închina la Sfânta Icoană Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Sihăstria - Neamț.

Această icoană a fost adusă în Vechea Cetate a Domnitorului Matei Basarab cu ocazia sărbătoririi hramului, spre închinarea tuturor credincioșilor Eparhiei Sloboziei și Călărașilor.

După popasul făcut la Mănăstirea Sfinții Voievozi, preoții au îndrumat pe credincioși spre Catedrala Eparhială ,,Înălțarea Domnului” din Municipiul Slobozia, pentru a o vizita și a se închina în această capodoperă reprezentativă a Bărăganului. 

A consemnat preot Dinu Vasile Viorel de la Parohia Sfânta Mare Muceniță Anastasia.


0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...