Sărbătoarea Sfântului Nicolae, la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Călăraşi
![](https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2017/12/09-08-08-42.582498 05 dec 2017 - Sf Anastasia - CL (1).jpg)
În ajunul pomenirii Sfântului Ierarh Nicolae, arhiepiscopul MirelorLichiei,seara care deschide oficial sărbătorile de iarnă, laParohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Protopopiatul Călăraşi, a avut locslujba Vecerniei unită cu Litia, în prezenţa a numeroşi credincioşi, dar şi algrupului de cateheză al parohiei, care au oferit celor prezenţi un mic moment duhovnicesc prin cântarea unorcolinde speciale închinate „Moşului Nicolae”.
Pentru buna purtare de-a lungul anului şi pentru dragostea faţă de bisericăcei 63 de copii au primit daruri dinpartea parohiei, astfel încât ,,ghetuţele” lor să-i poarte pe drumul cel bun,să-i ferească nevătămaţi de toată întâmplarea cea rea şi cu pace, sănătate șibună sporire să fie cinste părinţilor lor. Cei mici s-au spovedit urmând să se împărtăşească la Sfânta Liturghie.
În încheiere, copiii au cântat ,,La mulţi ani” pentru toţi cei care şi-au sărbătorit ziua onomastică.
A consemnat preot Nemţanu Ionuţ.
![](https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2017/12/09-08-08-47.055960 05 dec 2017 - Sf Anastasia - CL (2).jpg)
![](https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2017/12/09-08-08-52.160867 05 dec 2017 - Sf Anastasia - CL (3).jpg)
![](https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2017/12/09-08-08-57.320498 05 dec 2017 - Sf Anastasia - CL (4).jpg)
![](https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2017/12/09-08-09-02.862894 05 dec 2017 - Sf Anastasia - CL (5).jpg)