Sărbătoarea Sfântului Nicolae, la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Călăraşi

În ajunul pomenirii Sfântului Ierarh Nicolae, arhiepiscopul MirelorLichiei,seara care deschide oficial sărbătorile de iarnă, laParohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Protopopiatul Călăraşi, a avut locslujba Vecerniei unită cu Litia, în prezenţa a numeroşi credincioşi, dar şi algrupului de cateheză al parohiei, care au oferit celor prezenţi un mic moment duhovnicesc prin cântarea unorcolinde speciale închinate „Moşului Nicolae”.

Pentru buna purtare de-a lungul anului şi pentru dragostea faţă de bisericăcei 63 de copii au primit daruri dinpartea parohiei, astfel încât ,,ghetuţele” lor să-i poarte pe drumul cel bun,să-i ferească nevătămaţi de toată întâmplarea cea rea şi cu pace, sănătate șibună sporire să fie cinste părinţilor lor. Cei mici s-au spovedit urmând să se împărtăşească la Sfânta Liturghie.

În încheiere, copiii au cântat ,,La mulţi ani” pentru toţi cei care şi-au sărbătorit ziua onomastică.

A consemnat preot Nemţanu Ionuţ.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...