Slujbă de Te Deum la început de An Bisericesc în Parohia Sfânta Anastasia Călărași

Vineri, 01 septembrie 2017, cu arhiereascabinecuvântare a Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei șiCălărașilor, începutul anului bisericesc a fost întâmpinat cu rugăciune întoate parohiile din Eparhie.

Astfel, la Parohia Sfânta Mare Muceniță Anastasiadin Protopopiatul Călărași, ziua de 01 septembrie 2017, a debutat cu oficiereaSfintei Liturghii, iar mai apoi, preoții slujitori ai acestei parohii ausăvârșit slujba de Te Deum, mulțumind lui Dumnezeu, Care a făcut cerul și pământul și cheamă pe om la viață și fericireveșnică, la sfințirea timpului prin rugăciune și fapte bune.

Anul nou bisericesc seprăznuiește la data de 1 septembrie în urma hotărârii celor 318 Sfinți Părințide Primul Sinod Ecumenic de la Niceea din anul 325, pe considerentul căînceputul activității de propovăduire a Evangheliei de către Mântuitorul nostruIisus Hristos s-a făcut la începutul aceste luni.

La finalul slujbei de Te Deum,părintele Grigore Gabriel Constantin a ținut un cuvânt de învățătură despreimportanța și semnificația aceste zile de 1 septembrie, arătând că ,,fiecare aneste timp al mântuirii în Hristos, timp de sfințire a vieții noastre”.

A consemnat preot Dinu Vasile Viorel, secretar alProtopopiatului Călărași.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...