Protopopiatul Călărași prezent în cadrul Taberei „Tradiție și noutate”
![](https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2017/09/05-14-20-42.837399 22 aug 2017 - Traditie si noutate (1).jpg)
În perioada17-22 August 2017, a avut loc a II-a ediție a taberei „Tradiție și noutate”.Aceasta s-a desfășurat la Mănăstirea Bistrița și Vâlcea, având participanți dintoată țara, printre ei, s-a numărat și reprezentantul Protopopiatului Călărași,Daniel Iliescu, membrul grupului catehetic al parohiei „Sfânta Mare MucenițăAnastasia” din Municipiul Călărași.
Scopul acesteitabere a fost de a arată tinerilor din toate zonele țării tradițiile acesteizone. Tinerii au practicat unele tradiții de bază, cum ar fii olăritul, aceștiafiind îndrumați de un olar profesionist.
S-au desfășuratpelerinaje la diferite mănăstiri cum ar fi: Mănăstirea Arnota, Surpatele,Hurezi și Dintr-un Lemn".
În cadrulacestei frumoase tabere, au avut loc și dezbateri pe teme de interes generalpentru tineri, întâlniri duhovnicești și sesiuni de formare.
Tabăra a avut cascop conștientizarea tinerilor cu privire la importanța prieteniei,altruismului și determinării ca principii sănătoase de viață.
A consemnatDaniel Iliescu.
![](https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2017/09/05-14-20-45.591298 22 aug 2017 - Traditie si noutate (2).jpg)
![](https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2017/09/05-14-20-48.523057 22 aug 2017 - Traditie si noutate (3).jpg)
![](https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2017/09/05-14-20-53.176958 22 aug 2017 - Traditie si noutate (5).jpg)
![](https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2017/09/05-14-20-55.630753 22 aug 2017 - Traditie si noutate (6).jpg)
![](https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2017/09/05-14-20-50.894619 22 aug 2017 - Traditie si noutate (4).jpg)