Protopopiatul Călărași prezent în cadrul Taberei „Tradiție și noutate”

În perioada17-22 August 2017, a avut loc a II-a ediție a taberei „Tradiție și noutate”.Aceasta s-a desfășurat la Mănăstirea Bistrița și Vâlcea, având participanți dintoată țara, printre ei, s-a numărat și reprezentantul Protopopiatului Călărași,Daniel Iliescu, membrul grupului catehetic al parohiei „Sfânta Mare MucenițăAnastasia” din Municipiul Călărași.

Scopul acesteitabere a fost de a arată tinerilor din toate zonele țării tradițiile acesteizone. Tinerii au practicat unele tradiții de bază, cum ar fii olăritul, aceștiafiind îndrumați de un olar profesionist.

S-au desfășuratpelerinaje la diferite mănăstiri cum ar fi: Mănăstirea Arnota, Surpatele,Hurezi și Dintr-un Lemn".

În cadrulacestei frumoase tabere, au avut loc și dezbateri pe teme de interes generalpentru tineri, întâlniri duhovnicești și sesiuni de formare.

Tabăra a avut cascop conștientizarea tinerilor cu privire la importanța prieteniei,altruismului și determinării ca principii sănătoase de viață.

A consemnatDaniel Iliescu.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...