Prohodul Maicii Domnului la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia

Slujba de Vecerniei unită cu Litia și Prohodul Maicii Domnului au fostsăvârșite luni, 14 august 2017, la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din ProtopopiatulCălăraş, în prezența a numeroși credincioși, copiii şi tinerii parohiei,împreună cu corala bisericii, au cântat Prohodul formând trei grupe dupămodelul Prohodului Domnului nostru Iisus Hristos din Vinerea Sfintelor Patimi.

Prohodul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu și pururea Fecioarei Maria, s-acântat în jurul Epitafului Adormirii Maicii Domnului şi toţi cei prezenţi s-auunit în rugăciune şi evlavie faţă de MaicaVieţii, apoi, Sfântul Epitaf a fost purtat în procesiune împrejurul lăcaşuluide cult la fiecare oprire rostindu-se o ectenie. După procesiune, toțicredincioșii prezenți au trecut pe sub Sfântul Epitaf, la intrarea în lăcașulde cult.

Deodată cu această slujire s-a încheiat şi Campania social filantropică alunii august ,,…fiii lacrimilor Tale”, desfăşurată în perioada Postului SfinteiMarii, având un număr total de 23 de beneficiari, care au primit haine,încălţăminte, un televizor şi un frigider în valoare de 1.280 lei.

A consemnat preot Nemţanu Ionuţ.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...