Sfântul Ioan Rusul prăznuit la Parohia Sfânta Mare Muceniță Anastasia

Sâmbătă, 27 mai2017, în ziua de prăznuire a Sfântului Ioan Rusul la Parohia Sfânta MareMuceniţă Anastasia din Protopopiatul Călăraşi, s-a săvârşit Sfânta Liturghie şislujba parastasului pentru toți ctitorii sfântului lăcaș.

Sfântul Ioan,s-a născut într-un sat din Rusia, la sfârşitul veacului al şaptesprezecelea, petimpul împărăţiei lui Petru cel Mare în jurul anului 1690.

VieţuireaFericitului Mărturisitor al Lui Hristos, Ioan Rusul este până astăzipildă de viaţă ascetică, de simplitate şi împlinire cusârguinţă a poruncilor Lui Dumnezeu către care într-un glas preoţi şicredincioşi au strigat la ceas de rugăciune: „Cel ce te-a chemat pe tine de pepământ la lumea cea cerească, ţine şi după moarte, neschimbat, trupul tău,Sfinte. Căci tu în Asia ai fost dus prizonier şi acolo te-ai unit cu Hristos,Ioane. Deci pe Acela roagă-l să mântuiască sufletele noastre”, după cum spuneşi troparul zilei.

La aceastăslujbă au participat credincioşii bisericii dar şi două clase de elevi din aniiterminali ai liceului Danubius din Călăraşi.

A consemnatpreot Nemţanu Ionuţ de la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia dinProtopopiatul Călăraşi.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...