Denia Canonului cel Mare la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia

Miercuri, 29 martie 2017, în a V-a săptămână a Postului Mare, laParohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Protopopiatul Călăraşi, a fostsăvârşită Denia Canonului cel Mare, la care numeroşi credincioşi de toatevârstele au participat cu pioşenie şi smerenie pentru a se întări în urcuşulduhovnicesc al Postului Mare, astfel toţi cei prezenţi, preoţi şi credincioşişi-au împropriat „Canonul lacrimilor”, această creaţie în versuri a SfântuluiAndrei, Arhiepiscopul Cretei, care este una dintre cele mai frumoase slujbe aleBisericii Ortodoxe sub forma unui imn liturgic alcătuit din 250 de stihiri,organizate în nouă cântări,fiecare începând cu un irmos şi încheindu-se cu douălaude de cinstire, una adresată Sfintei Treimi şi una către Maica Domnului.

Acest imn mai este cunoscut şi subdenumirea de „Canonul Mare”, nu doar pentru numărul mare de stihiri, ci şipentru profunzimea învăţăturilor teologice. Bogăţia şi frumuseţea canonuluireprezintă pentru credincioşi un îndemn la pocăinţă, stihul Miluieste-măDumnezeule, miluieşte-mă, amintind derugăciunea vameşului, din prima Duminică a Triodului.

În cadrul Deniei Canonului cel Mare s-acitit şi viaţa Sfintei Maria Egipteanca, important document hagiografic şiduhovnicesc, scris de Sfântul Sofronie, Patriarhul Ierusalimului.

A consemnat preot Nemţanu Ionuţ.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...