Vlăstarele vieţii – Femeile – aniversate la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia

Duminică, 12 martie2017, la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Protopopiatul Călăraşi, aavut loc o amplă manifestare dedicată mamelor, femeilor şi tuturor purtătoarelornumelui de „viaţă”, astfel, a avut loc un spectacol dedicat femeii creștine realizat de copiii participanţi la lecţiilede catehism organizate în parohie şi decopiii Şcolii Gimnaziale nr. 2 din Modelu, coordonaţi de doamna Mincu Ileana Alina, profesoară dereligie la această şcoală.

Cei mici, în straie populare, au creat o atmosferă de sărbătoare și de adevărată trăire duhovnicească, dedicatăfemeilor creștine care indiferent de vârstă s-au bucurat de un omagiu adus lor,cu prilejul Zilei Internaționale a femeii.

Emoţiile au încununat inimile doamnelor și domnișoarelor prezente în numărmare în lăcașul de cult și au generat lacrimi de bucurie și încântare la auzulversurilor închinate mamei, de către cei mici.

Un emoționant moment a fost interpretarea unui cântec închinat mamelor decătre tânăra Mincu Maria, cântec ce atrezit în cei prezenţi gânduri de recunoştinţă pentru cea care ne-a dat viaţăşi căreia copiii i-au zis într-un glas – Te iubesc mamă!

Cei mici au primit daruri constândîn Cărţi de literatură pentru copii şi dulciuri, însă toţi cei prezenţi auprimit hrană sufletească îndestulătoare şi dătătoare de gând bun către mama.

A consemnat preotNemţanu Ionuţ.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...