Mica Unire sărbătorită la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia

Ziua de 24 Ianuarie, zi cu o puternică semnificaţie pentru poporul român,amintind de evenimentele din anul 1859,când prin dubla alegere ca Domn a lui Alexandru Ioan Cuza s-a realizat Unirea celor două Principate, a fostaniversată la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Protopopiatul Călăraşi,print-un program artistic realizat de elevii Liceului „Mihai Eminescu” din MunicipiulCălăraşi, cu sprijinul doamnelor profesoare Dăscăliţa Liliana, Tudone Mirela şiFelea Mihaela.

Programul a cuprins prezentareamomentului istoric de la 24 ianuarie 1859, interpretarea poeziei lui VasileAlecsandri „Hora Unirii”, păreri ale politicilor internaţionale despre Unire şiîmproprierea sentimentului de patriotism în zilele noastre, lucruri care au sensibilizatpe toţi cei prezenţi.

În încheiere, cei 30 de tineriparticipanţi au primit daruri din partea parohiei şi vizibil emoţionat tânărul MorariuEduard a rostit cu lacrimi în ochi poezia:„Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie”.

A consemnat preot Nemţanu Ionuţ.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...