Acţiune literară – Săptămâna Eminescu, la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia

Ziua Culturii Naţionale, a fost aniversată la Parohia Sfânta Mare MuceniţăAnastasia, Protopopiatul Călăraşi, unde săptămâna 15 – 22 ianuarie 2017, a cuprins mai multeacţiuni culturale, având în centru tema ,,Eminescu – poetul deplin al liriciiromâneşti”. Aceasta temă de reflecţie asupra culturii române a avut ca scoptrezirea esenţei românismului în sufletul fiecărui participant.

Acţiunea s-a bucurat de implicarea multor tineri din parohie cu sprijinuldoamnei profesoare Manole Virginia Narcisa şi a cuprins printre altele momenteca: recitarea unor poezii ale marelui poet, povestiri şi gânduri despreEminescu, interpretarea unor cântece cu versuri eminesciene, Rugăciune, MaicaDomnului Lumina lina, Codrule codruțule,recenzii şi amintiri despre Eminescu din operele scriitorilor români TudorArghezi, Mircea Micu şi Adrian Păunescu.

Această săptămâna festivă s-a încheiat cu răsplătirea tinerilor cu daruridin partea parohiei, dar şi cu un real ataşament al tuturor celor prezenţi faţă de ,,mult şi dulcea limbă ce-o vorbim”, la a căreifăurire a contribuit nemărginit şi poetul nostru naţional Mihai Eminescu.

A consemnat preot Nemţanu Ionuţ.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...