10 ani de la Sfințirea Bisericii Sfânta Mare Muceniță Anastasia

Joi, 08 septembrie 2016, când Biserica Ortodoxă prăznuieşte Nașterea MaiciiDomnului, la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Protopopiatul Călărași,a fost săvârşită slujba de Te Deum în cinstea împlinirii a 10 ani de cândsfântul lăcaș a fost sfințit de un sobor de ierarhi în frunte cu vrednicul depomenire Preasfințitul Părinte Damaschin.

În cadrul acestei zile de mare sărbătoare a fost săvârșită și slujbaparastasului pentru vrednicul de pomenire Patriarh Teoctist Arăpaşu, cel careîn anul 1990 a sfinţit locul actualei biserici şi a pus piatra de temelie, dupăcum mărturiseşte şi pisania aflată la intrarea în sfântul lăcaş: „Ziditu-s-aacest sfânt lăcaş, cu hramul Sfânta Mare Muceniță Anastasia, între anii1990-2006, prin grija Preafericitului Părinte Patriarh Teoctist şi cu osârdia †PS Nifon şi † PS Damaschin Coravu.

La această slujbă au participat preoţii bisericii alături de credincioşi,unii dintre ei fiind martori ai acelui moment unic din anul 2006, când a fost sfințităbiserica parohială.

A consemnat părintele Dinu Vasile Viorel.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...