Prohodul Maicii Domnului

Duminică, 14 august 2016, când creştinii ortodocşi marchează ajunul sărbătorii Adormirii Maicii Domnului sau Sfânta Maria Mare, aşa cum este cunoscută sărbătoarea în popor, la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Protopopiatul Călărași, a fost săvârşită slujba Prohodul Maicii Domnului, slujbă alcătuită de către Manuil Corinteanul în secolul al XVI-lea şi care este o prelungire a Prohodului Domnului Iisus Hristos, fiind construit pe acelaşi model.

Adormirea Maicii Domnului este cea mai veche sărbătoare închinată Sfintei Fecioare Maria, deşi mărturii despre existenţa ei nu avem decât începând din secolul al V-lea, când cultul Maicii Domnului începe să se dezvolte foarte mult, mai ales după Sinodul IV Ecumenic, Sinod care a hotărât că Maica Domnului este Născătoare de Dumnezeu, însă dragostea credincioşilor faţă de această sărbătoare se vede şi prin participarea mulţimilor de credincioşi de toate vârstele la slujba Vecerniei şi a Litiei după care în acelaşi glas au cântat către Preasfânta Născătoare : ,,Cete credincioase, mărescu-ţi Fecioară, Slăvita-ţi adormire”.

A consemnat preot Nemţanu Ionuţ.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...