Prohodul Maicii Domnului la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia

Duminică, 14 august 2016, când creştinii ortodocşi marchează ajunulsărbătorii Adormirii Maicii Domnului sau Sfânta Maria Mare, aşa cum estecunoscută sărbătoarea în popor, la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia dinProtopopiatul Călărași, a fost săvârşită slujba Prohodul Maicii Domnului, slujbă alcătuită de către ManuilCorinteanul în secolul al XVI-lea şi care este o prelungire a Prohodului Domnului Iisus Hristos, fiindconstruit pe acelaşi model.

Adormirea Maicii Domnului este cea mai veche sărbătoare închinată Sfintei FecioareMaria, deşi mărturii despre existenţa ei nu avem decât începând din secolul alV-lea, când cultul Maicii Domnului începe să se dezvolte foarte mult, mai alesdupă Sinodul IV Ecumenic, Sinod care a hotărât că Maica Domnului esteNăscătoare de Dumnezeu, însă dragosteacredincioşilor faţă de această sărbătoare se vede şi prin participarea mulţimilor de credincioşi de toate vârstele laslujba Vecerniei şi a Litiei după care în acelaşi glas au cântat către Preasfânta Născătoare : ,,Cetecredincioase, mărescu-ţi Fecioară, Slăvita-ţi adormire”.

A consemnat preot Nemţanu Ionuţ.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...