DREPT LA REPLICĂ

Privind mesajul cetățeanului Ionel Arvinte, (mesaj „în numele a multor locuitori din jurul Bisericii Sfânta Anastasia”), pe care domnia sa îl transmite către ziarul local Jurnalul de Călărași, pentru a fi publicat (apărut în nr.2683 din 23 iunie 2016), despre faptul că „zona blocurilor din jurul Bisericii Sfânta Anastasia este, pur și simplu, agresată de zgomotele slujbei care se petrece la biserică, în fiecare duminică și nu numai!”, am dori cu deosebită condescendență să aducem câteva precizări și anume:-Trasul clopotelor este o practică străveche a Bisericii Ortodoxe, fiind folosită atât pentru a anunţa bucuria şi rugăciunea, cât şi necazul şi primejdia. Astfel, clopotul devine simbolul chemării divine, supunerii faţă de cuvântul lui Dumnezeu, o comunicare între cer şi pământ. Tragerea clopotelor face pe om să iasă din rânduiala cotidiană, într-o realitate mai presus de aceea care cade sub simţuri.-În ceea ce privește afirmația „că începând de la 7 dimineața, duminică de duminică, difuzoarele amplifică, la maximum, pe o rază de sute de metri lălăitul popilor, sunetul strident al corului”, am dori să vă aducem la cunoștință faptul că programul liturgic de duminică al Bisericii Sfânta Anastasia începe la ora 8 dimineața, iar clopotele sunt folosite doar un minut după această oră rezonabilă pentru oamenii onești. -Cu privire la folosirea difuzoarelor exterioare facem mențiunea că acestea sunt puse în funcțiune doar la marile sărbători creștin-ortodoxe. În concluzie, având în vedere cele menționate mai sus și modul în care sunt distorsionate și percepute greșit informațiile oferite de cetățeanul Ionel Arvinte, care se presupune a fi portavocea ,,multor locuitori din jurul Bisericii Sfânta Anastasia”, invităm redacția ziarului Jurnalul de Călărași să purceadă la o minimă cercetare (documentare) a unui caz care nu contravine nicidecum Legii nr.61/1991 privind sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice și care a fost republicată în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 96, din 7 februarie 2014. Biroul de Presă al Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilorbirpresesc@yahoo.ro
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...