Ziua Internațională a Copilului aniversată la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia

Ziua Internațională a Copilului, a fost aniversată la Parohia Sfânta Mare MuceniţăAnastasia din Protopopiatul Călăraşi, ca urmare a Hotărârii nr.629/2009 a Sfântului Sinod alBisericii Ortodoxe Române, prin care prima duminică după data de 1 iunie a fostnumită Duminica Părinţilor şi a copiilor.

Astfel, că în ajunul Duminicii a VI-a după Paşti, dupăslujba Vecerniei, copiii grupului catehetic „Anastasia”, al parohiei, au participat la o întâlnire cateheticăaniversară, în care au primit daruri constând în jucării, rechizite şcolare,ceasuri şi articole de îmbrăcăminte, prin care le-au fost răsplătite celor micideopotrivă rezultatele şcolare cât şi participarea la întâlnirile catehetice.

În încheiere cei mici au interpretat cântece specifice acesteizile printre care „Lumea copiilor”, „Olume minunată”, „Cântec vesel pentru Ziua copiilor”, care i-au însufleţit petoţi cei prezenţi şi care au primit sfat părintesc din partea preoţilor bisericiiprin cuvintele Sfântului Apostol Pavel din Epistola către Coloseni 3:20: „Copii,ascultaţi de părinţii voştri în toate lucrurile, căci lucrul acesta placeDomnului”.

A consemnat preot Nemţanu Ionuţ.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...