Sfântul Mărturisitor Ioan Rusul prăznuit la Parohia Sfânta Mare Muceniță Anastasia

Vineri, 27 mai 2016, la ParohiaSfânta Mare Muceniţă Anastasia din Protopopiatul Călărași, a fost prăznuit Sfântul Mărturisitor IoanRusul, cel care este un mijlocitor înaintea lui Dumnezeu pentru enoriaşii acestei parohii, care găzduieşte o frumoasăicoană argintată a sfântului.

Sărbătoarea a început în ajun cu slujba Vecerniei, iar în ziua prăznuiriis-a slujit Sfânta Liturghie şi Acatistul Sfântului la care au participatcredincioşi de toate vârstele inclusiv copiii grupului de cateheză al Parohiei.

În încheiere, s-a oficiat slujba parastasului pentru ctitorii sfinteibiserici, iar toţi cei prezenţi au primit câte o iconiţă cu Sfântul Ioan şicăte un pachet cu mâncare întru bucuria frăţească a celor prezenţi.

A cosemnat preot Nemţanu Ionuţ.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...