Pomenirea de 7 ani a Preasfințitului Părinte Damaschin la Parohia Sfânta Mare Muceniță Anastasia

Sâmbătă, 23aprilie 2016, când Biserica Ortodoxă îl prăznuieşte pe Sfântul Mare MucenicGheorghe, la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Protopopiatul Călărași,a fost săvârşită slujba parastasului de 7 ani pentru vrednicul de pomenire EpiscopDamaschin Coravu, cel care în anul 2006 a sfinţit actuala biserică, după cummărturiseşte şi pisania aflată la intrarea în sfântul lăcaş: „Cu vrerea Tatălui,cu binecuvântarea Fiului și cu săvârșirea Sfântului Duh s-a sfințit aceastăbiserică având hramul ,,Sfânta Mare Muceniță Anastasia” și ,,Sfântul IerarhCalinic de la Cernica” în ziua de 08 septembrie 2006 de către PreasfințitulPărinte Dr. Damaschin Coravu, Episcop al Sloboziei și Călărașilor”.

La aceastăslujbă au participat preoţii bisericii alături de credincioşi, unii dintre eifiind martori ai acelui moment unic când a fost sfințit sfântul lăcaș, dreptpentru care Preasfințitul Părinte Damaschin este pomenit în mod deosebit lafiecare Sfântă Liturghie a acestei parohii.

A consemnatpărintele Dinu Vasile Viorel.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...