Ziua Unirii aniversată la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia

Duminică, 24 ianuarie 2016, la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din ProtopopiatulCălăraşi, după otpustul Sfintei Liturghii, s-a săvârşit slujba de Te Deum cuocazia împlinirii a 157 de ani de la Unirea Principatelor Române, după carecopiii din grupul de cateheză al Parohiei au susţinut un program artistic carea reamintit celor prezenţi de MICA UNIREdin 24 ianuarie 1859, când s-a înfăptuit Unirea Principatelor Române, la foartescurt timp după numirea lui Alexandru Ioan Cuza ca domn al Moldovei și ȚăriiRomânești.

Astfel, s-au recitat poezii ale lui Victor Eftimiu despre idealul Unirii,iar în final cei mici purtând drapelul ţării pe umeri, alături de toţi ceiprezenţi au cântat ,,Hora Unirii” pe versurile luiVasile Alecsandri.

În încheiere, părintele Ionuț Nemțanu a subliniat faptul că ziua de 24ianuarie 1859, prin dubla alegere a lui Alexandru Ioan Cuza, a produs înîntreaga ţară o puternică explozie de entuziasm păstrat până în zilele noastredin generaţie în generaţie.

În această zi istorică, la Sfânta Liturghie au fost pomeniți domnitorulAlexandru Ioan Cuza, Mitropoliții Nifon al Țării Românești și Sofronie Miclescual Moldovei, precum și ceilalți făuritori ai Unirii Principatelor Române. Aconsemnat preot Nemţanu Ionuţ.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...