ZIUA CULTURII NAȚIONALE aniversată la Parohia Sfânta Mare Muceniță Anastasia

Ziua de 15 ianuarie, data nașterii poetului național Mihai Eminescu, adevenit încă din anul 2010 și Ziua Culturii Naționale, iar prin ședința delucru din 28 februarie 2013, Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române ahotărât ca această zi să fie aniversată prin programe speciale în toateeparhiile ortodoxe române din țară și străinătate.

Prin urmare, la Parohia Sfânta Mare Muceniță Anastasia din ProtopopiatulCălărași, a avut loc o amplă acțiune culturală susținută de copiii CerculuiCatehetic „Anastasis” al parohiei, care,sub îndrumarea doamnei Vasile VirginiaNarcisa, profesoară de limba și literatura română, au susținut un spectacolaniversar intitulat „Odă lui Eminescu”.

În deschidere, părintele Nemțanu Ionuț a vorbit despre amprenta puternicăpe care Mihai Eminescu a lăsat-o în cultura română, amintind totodată decuvintele Preafericitului Părinte Daniel, care l-a numit pe Mihai Eminescu ,,făuritoral limbii române moderne care a înțeles că între multe daruri moștenite de la înaintași în patrimoniul spiritual alneamului românesc, cel mai mare dar estelimba română în care ne exprimăm identitatea și comuniunea între generații, încare chemăm pe Dumnezeu în rugăciune șiîn care descriem frumusețile locurilor natale și ale sufletului românesc“.

Cei mici au recitat poezii ale marelui poet, după care au adus „Odă luiEminescu” prin scrierile altor făuritori de limbă română care au vorbit despre– poetul nepereche: MirceaMincu –Voievodul Stelar, Eminescu de Grigore Vieru, Dor de Eminescu de AdrianPăunescu.

Acțiunea a fost apreciată de toți ceiprezenți, iar micii actori au primit dulciuri după măsura ostenelii lor de a ficei care au arătat că, deși distinct, credința și cultura se întrepătrund și seconțin reciproc.

A consemnat părintele Nemțanu Ionuț.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...