Hram la Parohia Sfânta Mare Muceniță Anastasia

Marți, 22 decembrie 2015, când Biserica Ortodoxă o prăznuiește pe Sfânta Mare Muceniță Anastasia, Biserica „Sfânta Mare Muceniță Anastasia” din Municipiul Călărași, Protopopiatul Călărași și-a sărbătorit hramul.

Această zi a fost încununată de săvârșirea Sfintei Liturghii de către Preacucernicul Părinte Ilie Ramon-Eugen, Protopop de Călărași, împreună cu un sobor de preoți format din: preacucernicul părinte Gugu Aurel, fost preot paroh al acestui Sfânt Lăcaș, preacucernicul părinte Tudorache Paul, preacucernicul părinte Grigoriu Gheorghe Adrian, preacucernicul părinte Gugu Aurelian, preacucernicul părinte Nemțanu Ionuț, preacucernicul părinte Grigore Gabriel Constantin, preacucernicul părinte Avram Costin și preacucernicul părinte Dinu Vasile Viorel.

După săvârșirea Sfintei Liturghii, a fost oficiată o slujbă de pomenire a ctitorilor bisericii, dar și pentru eroii care acum 26 de ani s-au jertfit pentru neam, credință și țară.

A consemnat preot Dinu Vasile Viorel de la parohia mai sus menționată.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...