Copiii Grupului catehetic de la Parohia Sfânta Mare Muceniță Anastasia prezenți la Întâlnirea Tinerilor Ortodocşi din Europa

Între 04 – 07 septembrie 2015, a avut loc la Cluj-Napoca, Întâlnirea Tinerilor Ortodocşi din Europa, evenimentul fiind o premieră pentru întreaga lume ortodoxă, prin participarea a peste 6000 de tineri, tineri ortodocşi din fiecare eparhie din ţară, tineri din Republica Moldova şi din diaspora românească și tineri ortodocși din ţări precum: Rusia, Grecia, Ucraina, Georgia, Bulgaria, Serbia, Polonia, Cehia şi Slovacia, Finlanda şi Albania.

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, din delegaţia Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor, care a numărat 100 de participanţi sub îndrumarea domnului inspector pentru catehizare Tănase Ştefan Alexandru au făcut parte şi 11 tineri din Grupul de cateheză a Parohiei Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Protopopiatul Călăraşi, care au purtat în inimă şi în gând îndemnul întâlnirii: Bucuraţi-vă pururea, rugaţi-vă neîncetat.

Întâlnirea a cuprins şi participarea la Sfânta Liturghie, săvârşită de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, alături de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi iar toţi cei prezenţi pe lângă cunoaşterea personală, interacţiunea coordonată, discuţiile tematice şi schimbul de experienţă, au putut vizita muzeele clujene (Muzeul Naţional de Artă, Muzeul Etnografic al Transilvaniei, Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei, Muzeul Universităţii Babeş-Bolyai, Muzeul de Mineralogie, Muzeul de Paleontologie-Stratografie, Muzeul de Zoologie, Muzeul Mitropoliei Ortodoxe Cluj, Muzeul Botanic), precum şi a unele obiective importante din urbea transilvană Cetăţuia, Cetatea Clujului, Edificiul din Piatră Roman şi alte obiective istorice şi religioase de referinţă

Tinerii au mai participat la spectacole de muzică folk cu tineri chitarişti amatori, un spectacol de teatru interactiv cu scenete pregătite de tineri, expoziţii foto, grafică, iconografie, sculptură şi alte forme de artă vizuală şi plastică cât şi la conferinţa Relaţiile interpersonale în lumina relaţiei noastre cu Dumnezeu susţinută de Părintele Arhimandrit Zaharia Zaharou de la Mănăstirea Sfântul Ioan Botezătorul din Tolleshunt Knights, Anglia.

Întâlnirea a fost o reuşită, fiecare participant contribuind la îndemnul : „Împreună pentru viitorul Europei“ în şcoală ,în biserică şi în familie şi astfel au simţit că fac parte din dinamismul Bisericii Ortodoxe.

A consemnat preot Nemţanu Ionuţ de la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia.

[https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2015/09/IMG_20150904_184322.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2015/09/IMG_20150906_174459.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2015/09/IMG_20150906_185227.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2015/09/IMG_20150906_194159.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2015/09/IMG_20150907_091654.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2015/09/IMG_20150907_100915.jpg"]
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...