Sfântul Ioan Rusu prăznuit la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia

Miercuri, 27 mai 2015, la Parohia Sfânta Mare Muceniţă din ProtopopiatulCălăraşi, a fost prăznuit Sfântului Ioan Rusu, cel pentru care, credincioşiiacestei parohii au o mare evlavie, dar şi pentru faptul că în această biserică se află ofrumoasă icoană a sfântului, astfel că preoţii bisericii alături depreacucernicul părinte Mincu Adrian, de la Parohia Mircea Vodă - Călăraşi şi preacucerniculpărinte Dumitru Florin de la Parohia Sfântul Mare Mucenic Gheorghe–Călăraşi, ausăvârşit Sfânta Liturghie şi Acatistul Sfântului, după care toţi credincioşiis-au închinat la această icoană de Dumnezeu binecuvântată, purtând în gândurileşi în inimile lor cântările troparului care zice: „Cel ce te-a chemat pe tinede pe pământ la lumea cea cerească, ţine si după moarte, neschimbat, trupultău, Sfinte. Căci tu în Asia ai fost dus prizonier şi acolo te-ai unit cu Hristos,Ioane. Deci pe Acela roagă-L să mântuiască sufletele noastre.”

A consemnat preot Nemţanu Ionuţ de la Parohia Sfânta Mare MuceniţăAnastasia.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...