Ziua Limbii Române

Duminica, 31 august 2014, Ziua Limbii Romane a fost aniversata la Parohia Sfanta Mare Mucenita Anastasia, printr-o manifestare cultural. Astfel, dupa otpustul Sfintei Liturghii parintele paroh a sustinut o prelegere despre modul de formare a limbii romane, despre primele documente in limba romana, amintind de „Scrisoarea lui Neacsu din Campul Lung catre judele Brasovului” din anul 1521, de primul manual de invatare a limbii romane, tiparit de Mitropolitul Varlaam al Moldovei din 1643, de Biblia de la Bucuresti din 1688, de primul Abecedar a lui Ion Creanga din anul 1867, de introducerea limbii romane in cult sub osteneala Mitropolitului Antim Ivireanu, subliniind faptul ca Biserica a fost si este mediul propice in care s-a dezvoltat „dulcea si frumoasa limba ce-o vorbim”.

In incheiere actiunea s-a bucurat de prezenta unui invitat special, in persoana cunoscutului actor calarasean Stefan Nitu, care a sensibilizat intreg auditoriu prin recitarea unor poezii evocand frumoasa Limba Romana. A consemnat parintele Nemtanu Ionut.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...