Ziua Internaționala a Copilului, a fost aniversata la Parohia Sfanta Mare Mucenita Anastasia din municipiul Calarasi, Protopopiatul Calarasi prin participarea copiilor din Grupul catehetic „Anastasis”, al parohiei, la Sfanta Liturghie in data de 1 iunie.
Toti copiii s-au impartasit cu Cinstitul Trup si Sange al Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, primind daruri din partea Sfintei Biserici.
Dupa savarsirea Sfintei Liturghii, parohia a organizat un concurs de desene