Simpozionul „Constantin Brâncoveanu – Prinţul aurului ceresc”

Vineri, 15 august, în ajunul sărbătoriri Sfinţilor Martiri Brâncoveni, la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia din Protopopiatul Călăraşi a avut loc Simpozionul: „Constantin Brâncoveanu – Prinţul aurului ceresc”, eveniment organizat în virtutea proclamării de către Sfântul Sinod, a anului 2014 ca „An comemorativ al Sfinţilor Martiri Brâncoveni”.

Această acţiune a adunat credincioşi de toate vârstele, iar preacucernicul părinte Nemţanu Ionuţ a susţinut o prelegere având următoarele teme:

– Contextul politic, social, cultural şi religios la urcarea pe tron a Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu

.- Ţara Românească în timpul domniei Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu: centru diplomatic, cultural şi politic european.

– Recunoaşterea europeană a meritelor şi contribuţiei culturale, politice şi diplomatice a Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu (1679 – Diploma de nobil ardelean şi conte al Ungariei; 1698 – Diploma de prinţ al Sfântului Imperiu şi titlul de Illustrissimus, printre primii cavaleri ai Ordinului „Sfântul Andrei”, primit de la ţarul Petru I al Rusiei; 1699 – primirea domniei pe viaţă din partea sultanului otoman).

– Însuşirile intelectuale şi morale ale Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu: împodobit cu învăţătură, a îngrijit ţara cu adâncă pricepere şi înaltă priveghere, cu blândeţe şi răbdare, cu înţelepciune şi multă bunătate, dăruite de Dumnezeu.

– Ctitor de artă şi cultură veche românească: Academia Domnească din Bucureşti, Biserica „Sfântul Gheorghe” Nou (Bucureşti), Mănăstirea Hurezi (jud. Vâlcea), Mănăstirea Brâncoveanu (jud. Braşov), Palatul Mogoşoaia.

– Importanţa martiriului Sfinţilor Brâncoveni pentru credinţa ortodoxă şi neamul românesc.

Acţiunea s-a bucurat de un real succes, credincioşii prezenţi au putut aminti balade şi istorii cunoscute din străbuni , referitor la viaţa martirilor Brâncoveni, astfel încât a fost aniversată împlinirea a 300 de ani de la moartea martirică, a Sfinţilor Martiri Brâncoveni: Constantin Voievod cu cei patru fii ai săi, Constantin, Ştefan, Radu şi Matei, şi sfetnicul Ianache.

A consemnat preot Nemţanu Ionuţ de la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia.

[https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/08/15082014004.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/08/15082014005.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/08/15082014025.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/08/15082014048.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/08/15082014049.jpg"]
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...