Darul Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu pentru Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia

Bucuria Învierii Domnului şi Săptămâna Luminată, au fost binecuvântate la Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia şi prin prezenţa Preasfinţitului Părinte Episcop Vincenţiu, miercuri, 23 aprilie 2014, când Biserica Ortodoxă, prăznuiește pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, unde s-a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească.

După momentul predicii, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a dăruit bisericii parohiale o Sfântă Evanghelie.

Evanghelia se păstrează pe Sfânta Masă şi simbolizează pe Însuşi Mântuitorul, Care a luminat Lumea cu învăţătura Sa. Cuprinde cele 4 evanghelii, scrise de Matei, Marcu, Luca şi Ioan. Este îmbrăcată în chip deosebit, în coperţi de argint aurit, împodobită cu emailuri, având în centru icoana Învierii, în colţuri icoanele evangheliştilor iar pe spate icoana Răstignirii. Totodată, Preasfinţia Sa, a dăruit sfintei biserici şi o Sfântă Cruce din lemn de măslin, cu postament, pentru Sfânta Masă.

În Duminica Mironosiţelor, părintele paroh a arătat credincioşilor darurile Preasfinţiei Sale, toţi credincioşii închinându-se și sărutând darurile duhovniceşti, socotindu-le odoare de mare preţ, care să rămână generaţiilor viitoare ,,spre slava Lui Dumnezeu şi spre pomenirea Noastră”, după cum a spus Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu, în mesajul scris pe Sfânta Evanghelie.

A consemnat pr. Nemţanu Ionuţ Parohia Sfânta Mare Muceniţă Anastasia – Călăraşi

[https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/05/04052014005.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/05/04052014009.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/05/04052014011.jpg"]
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...