Prăznuirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe la parohia Sfânta Anastasia din Călărași

Miercuri, 23 aprilie 2014, când Biserica Ortodoxă, prăznuiește pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a săvârşit Sfânta Liturghie arhierească la parohia „Sfânta Mare Muceniță Anastasia” din municipiul Călărași, înconjurat de preacucernici părinţi consilieri de la Centrul Eparhial, preacucernicul părinte protopop Ramon Eugen Ilie şi un sobor de preoţi şi diaconi.

La momentul predicii, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a vorbit despre viaţa, eroismul credinţei şi jertfa prin care Sfântul Mucenic Gheorghe l-a mărturisit pe Hristos. A vorbit despre ajutorul spiritual pe care prăznuirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe îl dă fiecăruia dintre noi în urcuşul duhovnicesc.

Preasfinția Sa a acordat prin hirotesie rangul de iconom, preacucernicului părinte Marcian Gheorghe de la parohia Independența, Protopopiatul Călărași.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...