Prăznuirea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe la parohia Sfânta Anastasia din Călărași

Miercuri, 23 aprilie 2014, cand Biserica Ortodoxa, praznuiește pe Sfantul Mare Mucenic Gheorghe, Preasfintitul Parinte Episcop Vincentiu a savarsit Sfanta Liturghie arhiereasca la parohia „Sfanta Mare Mucenița Anastasia” din municipiul Calarași, inconjurat de preacucernici parinti consilieri de la Centrul Eparhial, preacucernicul parinte protopop Ramon Eugen Ilie si un sobor de preoti si diaconi.

La momentul predicii, Preasfintitul Parinte Episcop Vincentiu a vorbit despre viata, eroismul credintei si jertfa prin care Sfantul Mucenic Gheorghe l-a marturisit pe Hristos. A vorbit despre ajutorul spiritual pe care praznuirea Sfantului Mare Mucenic Gheorghe il da fiecaruia dintre noi in urcusul duhovnicesc.

Preasfinția Sa a acordat prin hirotesie rangul de iconom, preacucernicului parinte Marcian Gheorghe de la parohia Independența, Protopopiatul Calarași.
0%
încărcat
Se încarcă
Se încarcă
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...